„Flota spod biało – czerwonej” IV Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów Pocztówek z Polskimi Statkami i Okrętami – Łódź, 28 maja 2017 (niedziela)     „Flota spod biało-czerwonej” to tytuł znanej publikacji Jana Piwowońskiego z 1989 roku. Dla wielu kultowa publikacja sumująca historię polskiej floty handlowej i wojennej od zarania do początku lat osiemdziesiątych XX w., z niezapomnianymi rysunkami Adama Werki.

Polska flota handlowa, niegdyś duma Polaków, sprawa nieomal narodowa, była licznie prezentowana na pocztówkach, szczególnie w okresie po II wojnie światowej.

Dziś pozostało po niej tylko wspomnienie i żal a banderę polską najszybciej można zobaczyć tylko na statkach „białej floty”, wszelkich „drobnoustrojów” portowych i jachtach morskich i oczywiście na nielicznych okrętach Polskiej Marynarki Wojennej bo dziś statki polskich spółek żeglugowych z przyczyn ekonomicznych pływają najczęściej pod tzw. „tanimi banderami” i często mają nazwy nie związane z Polską.

Kolekcjonerstwo pocztówek z polskimi statkami i okrętami jest formą przypomnienia i upamiętnienia obecności polskiej bandery na morzach i oceanach.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi już po raz czwarty organizuje ogólnopolskie spotkanie kolekcjonerów pocztówek z polskimi statkami i okrętami.

Spotkanie zaplanowano na dzień 28 maja (niedziela). Gościem IV Spotkania tym razem będzie najpoważniejszy kolekcjoner pocztówek o tej tematyce – red. Adam DASZEWSKI z Katowic, którego zbiór liczy około 20 tys. pocztówek. Zaprezentuje około 200 z nich. Poza tym wygłosi wykład o polskich statkach pasażerskich, ilustrując go bogatą ilością skanów innych swoich pocztówek. Uzupełnieniem ekspozycji i wykładu będą też drobne pamiątki i wydawnictwa związane z polskimi pasażerami.

Z ramienia Muzeum organizatorem Spotkania jest jego kustosz – Wojciech Źródlak (mail: wojciech.9@wp.pl;

tel. 505 576 834; praca: (42) 657 93 34, 955 36 66.

Miejsce Spotkania: siedziba główna Muzeum, ul Gdańska 13, od godz. 10.00.