Wystawa Stała - Radogoszcz 1939-1945

Wystawa prezentowana jest w odziale Martylologi Radogoszcz przy Zgierskiej 147

Wystawa obrazuje dzieje Rozszerzonego Więzienia Policyjnego na Radogoszczu w latach 1939-1945.

Ekspozycja składa się z dwoch części: pierwsza ukazuje martyrologię i warunki życia więźniów Radogoszcza, druga poświęcona została zbrodni, popełnionej na więźniach w noc z 17 na 18 stycznia 1945 r. oraz procesowi byłego komendanta więzienia - Waltera Pelzhausena. Ze względu na sadystyczną osobowość komendanta i okrucieństwo załogi, los wieźniów na Radogoszczu był porównywalny z losem więźniów najgorszych obozów koncentracyjnych. Obrazują to liczne cytaty ze wspomnień ocalałych więźniów, zdjęcia oraz grypsy. Na fotografiach prezentowane są liczne sylwetki więźniów, apele więzienne, które zawsze były pretekstem do znęcania się nad więźniami, obok zaś grupowe zdjęcia niemieckich oprawców. Szczególnie tragiczną wymowę mają zdjęcia ukazujące stosy nadpalonych ciał zamordowanych więźniów w przeddzień wyzwolenia, w noc z 17 na 18 stycznia 1945 r.. Szacuje się, że zginęło wówczas około 1500 więźniów. 30 więźniów cudem ocalało z tej masakry, ich wspomnienia są prezentowane na wystawie.

Na ekspozycji zaprezentowano także drewnianą rekonstrukcję pryczy więziennej oraz tzw. "warsztat" do torturowania więźniów, w gablotach zaś znajdują się pejcze, którymi bito więźniów, broń i umundurowanie oprawców. Pozostałe gabloty zawierają dokumenty i pamiątki po więźniach, nielicznie zachowane po spaleniu więzienia w styczniu 1945 r.