Polski English Przedź do profilu MTN

Wystawa Stała - Łódź i ziemia Łódzka w okresie wojny i okupacji 1939-1945

Wystawa prezentowana jest w odziale Martylologi Radogoszcz przy Zgierskiej 147

Ekspozycja ukazuje okupacyjne losy mieszkańców Łodzi i Ziemiii Łódzkiej, uwzględniając wszystkie najważniejsze aspekty polityki okupanta i różnorodne formy aktywności łodzian w wojennej rzeczywistości. Wyeksponowane są wszystkie radykalne metody germanizacji Łodzi, zepchnięcie Polaków do roli niewolników, masowe wysiedlenia, terror i eksterminacja ludności polskiej i żydowskiej w więzieniach, obozach koncentracyjnych i ośrodkach zagłady. Równolegle przedstawiono też różnorodne formy działalności konspiracyjnej - od tajnego nauczania, poprzez sabotaż i dywersję, do walki zbrojnej w oddziałach partyzanckich, jak też walkę wielu łodzian w regularnych siłach zbrojnych na wszystkich bez mała frontach II wojny światowej.

Obok plansz, na których można oglądać zdjęcia i dokumenty obrazujące los Łodzi i jej mieszkańców w okresie II wojny światowej, na wystawie zaprezentowano liczne oryginalne eksponaty, które starają się odtworzyć atmosferę lat walki zbrojnej, działalności konspiracyjnej oraz tragiczne dni okupacji i martyrologii ludności polskiej i żydowskiej.

Na wystawie zaprezentowano pamiątki po żołnierzach z "Armii Łódź" i "Armii Poznań", takie jak dokumenty osobiste, medale i odznaczenia. W części poświęconej okupacyjnym dziejom miasta zwiedzający mogą zobaczyć oryginalne tablice z niemieckimi nazwami ulic, w gablotach znajdują się dokumenty władz niemieckich i mieszkańców Łodzi (narodowości niemieckiej i polskiej), do tego na podłodze naklejono wielkoformatowy plan okupowanej Łodzi, z niemieckimi nazwami dzielnic, ulic, placów i parków.

W gablotach ukazujących martyrologię ludności żydowskiej zaprezentowano dokumenty i pamiątki mieszkańców getta, do tego banknoty i monety z żydowskiej "dzielnicy zamkniętej". Kolejne gabloty zawierają listy z więzień i obozów zagłady, w witrynach zaś znajdują się ubiory więźniów.

W zestawach obrazujących walkę konspiracyjną Armii Krajowej i innych organizacji z okupantem niemieckim, znajdują się liczne archiwalia i muzealia, m.in. prasa konspiracyjna, rozkazy dowódców, dokumenty osobiste.

Na zakończenie wystawy prezentowany jest zestaw "Łodzianie na frontach II wojny światowej", ukazujący losy polskich żołnierzy, walczących u boku Wielkiej Brytanii na trzech teatrach wojennych - zachodnioeuropejskim, północoeuropejskim i śródziemnomorskim. W gablotach i witrynach pokazujemy dokumenty, odznaczenia, umundurowanie oraz broń polskich żołnierzy.

Ostatnia część ekspozycji - "Epilog" - ukazuje poprzez symboliczne fotografie i dokumenty zakończenie okupacji niemieckiej w Łodzi.