Bezpłatne prelekcje z cyklu rocznice historyczne dla grup szkolnych - jesień 2018 r.

O Polskim Państwie Podziemnym

27 września 1939 r. powstała konspiracyjna organizacja wojskowa Służba Zwycięstwu Polski. Organizację tę szybko rozwiązano, a w jej miejsce powstał Związek Walki Zbrojnej, który w lutym 1942 r. został przemianowany na Armię Krajową. Chociaż Służba Zwycięstwu Polski działała krótko, to właśnie tej organizacji przypisuje się zapoczątkowanie formułowania struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi postanowiło przygotować specjalne spotkanie edukacyjne dla młodzieży w postaci prelekcji o działaniu Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej. Prelekcja została uzupełniona o zarys funkcjonowania organizacji konspiracyjnych po 1945 r

Data: 27.09.2018 r. (czwartek)

Miejsce: ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)

Prowadzący: G. Wróbel (kustosz)

Zapisy: edukacja@muzeumtradycji.pl

Uwaga: Liczba miejsc ograniczona !!! (2 klasy)  Prelekcja kierowana jest do VII-VIII klas Szkoły Podstawowej, Gimnazjów i Szkół Średnich

Rzecz o Powstaniu Warszawskim

Na początku października 1944 r. zostało całkowicie stłumione powstanie warszawskie w nocy z 2/3 października powstańcy podpisali akt kapitulacji. Był to upadek ostatniego powstańczego zrywy w historii Polski, dlatego też Muzeum Tradycji Niepodległościowych postanowiło właśnie w październiku zorganizować specjalną prelekcję opowiadającą o Powstaniu Warszawskim.

Data: 3.10.2018 r. (środa)

Miejsce: ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)

Prowadzący: J. Parol (asystent)

Tadeusz Kościuszko – Obywatel Świata

W dniu 15 październik 1817 r. zmarł po krótkiej chorobie Tadeusz Kościuszko. Polski bohater narodowy, z tej okazji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi postanowiło przygotować prelekcję o tej postaci. Prelekcji towarzyszyć będzie quiz wiedzy z nagrodami.

Data: 15.10.2018 r. (poniedziałek)

Miejsce: ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)

Prowadzący: K. Lutek-Urbaniak (Kierownik Działu Edukacyjnego))

Pierwsze Dni Niepodległości

Jak wyglądały pierwsze dni Niepodległości? Czy budowa niepodległego państwa polskiego przyszła nam bez problemów? Jak Polacy przejmowali władzę w wybranych miastach?. Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedzi na prelekcji przygotowanej w ramach Cyklu na Rocznice Historyczne.

Data: 13.11.2018 r. (wtorek)

Miejsce: ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)

Prowadzący: J. Parol (asystent)

Józef Piłsudski – Mniej znany

5 grudnia 1867 r. w miejscowości Żułów koło Wilna przyszedł na świat późniejszy Marszałek Polski - Józef Piłsudski. Z tej okazji przygotowaliśmy prelekcję, w której ukarzemy mniej znane aspekty z życia Marszałka: dzieciństwo, życie na Syberii, działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej, pobyt w Łodzi i aresztowanie oraz przygotowania do wojny. Prelekcja uzupełniona będzie o quiz wiedzy z nagrodami.

Data: 6.12.2018 r. (czwartek)

Miejsce: ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)

Prowadzący: K. Lutek-Urbaniak (Kierownik Działu Edukacyjnego))

Zapisy: edukacja@muzeumtradycji.pl

Polscy prezydenci. Ilu ich było w naszej historii?

W grudniu przypada rocznica wyboru pierwszego prezydenta Polski – Gabriela Narutowicza, który zginął z rąk Eligiusza Niewiadomskiego kilka dni po zaprzysiężeni, z tej okazji przygotowaliśmy specjalną prelekcję, które pozwoli jej uczestnikom prześledzić zarys historii polskiej prezydentury i poznać ciekawostki z tym związane. Prelekcja zostanie uzupełniona o pracę z tekstem źródłowym.

Data: 17.12.2018 r. poniedziałek)

Miejsce: ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)

Prowadzący: P. Spólnicki (adiunkt)