Specjalna oferta edukacyjno- warsztatowea na 100-lecie Niepodległości

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowało specjalną ofertę edukacyjną dla różnych grup wiekowych. Zajęcia, które szczególnie polecamy to:

-  dla klas I SP  dwa rodzaje warsztatów - Zabawy plastyczne z godłem lub Zabawy z symbolami narodowymi (grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, czas trwania 60 minut, miejsce ul. Gdańska 13)

- dla klas II SP zajęcia - Wokół święta 11 listopada (grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, czas trwania 60 minut, miejsce ul. Gdańska 13)

- dla klas III-IV SP trzy rodzaje zajęć - Wokół Legionów Polskich lub Kto to taki - dzięki niemu świętujemy 11 listopada lub Polskie Symbole Narodowe (grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, czas trwania 60-75 minut, miejsce ul. Gdańska 13)

- dla klas V-VI SP dwa rodzaje zajęć -  Dzień z Józefem Piłsudskim lub Święto 11 listopada  (grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, czas trwania 60-75 minut, miejsce ul. Gdańska 13)

- dla klas VII-VIII SP i Gimnazjum dwa rodzaje zajęć - Krótka historia. O pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi lub Jak feniks z popiołów – odrodzenie Rzeczypospolitej po I wojnie światowej (grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, czas trwania 60-75 minut, miejsce ul. Gdańska 13)

- dla klas V-VIII SP i Gimnazjum Legionowe twarze niepodległości – pod tym tytułem kryją się dwa zajęcia w jednym: lekcja muzealna o legionach polskich i warsztaty historyczno-literackie. Podczas zajęć zostanie wykonane zadanie plastyczne i poznamy fragmenty opowiadania z książki Walka o wolność, 10 opowiadań z czasów rozbiorów, red. Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła Łódź 2017,. Dodatkową atrakcją na zajęciach jest film o legionach polskich oraz megapuzzle (grupa do 30 osób, 60 zł od grupy, czas trwania 90-120 minut, miejsce ul Gdańska 13)

- dla Szkół Średnich mamy przygotowane specjalne spacery (m. in. Śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi; Łódzcy bohaterowie Niepodległości) oraz prelekcje (Tradycja obchodów Święta Niepodległości lub Pierwsze dni Niepodległej Polski), a także lekcje muzealne Jak feniks z popiołów – odrodzenie Rzeczypospolitej po I wojnie światowej – elementem lekcji jest quiz wiedzy z nagrodami lub Polscy prezydenci. Ilu ich było w naszej historii? - elementem lekcji jest praca z tekstem źródłowym lub Electio viritim. Pierwsza wolna elekcja -  elementem lekcji jest praca w grupach i debata (we wszystkich zajęciach dla szkół średnich grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, miejsce ul. Gdańska 13)

- dla klas VI-VIII SP, Gimnazjów i Szkół Średnich w przygotowaniu jest również specjalna oferta bezpłatna: Cykl spotkań z Ożywioną Historią, który będzie realizowany przez całą jesień, we współpracy z grupami rekonstrukcji historycznej i dzięki uprzejmości naszego głównego sponsora – PZU oraz kilka prelekcji z Cyklu Rocznice Historyczne. Program z terminami spotkań zostanie ogłoszony na początku września. Dla tej grupy wiekowej mamy również zaplanowane trzy konkursy: konkurs wiedzy, konkurs plastyczny i konkurs literacki, które oficjalnie ogłosimy 21 września.

Kontakt:

e-mail:edukacja@muzeumtradycji.pl lub k.lutek@muzeumtradycji.pl

tel. 42 632 71 12  (Dział Edukacyjny wew. 34 – Kierownik Działu - Kamila Lutek-Urbaniak; wew. 33 – pracownicy działu - Konrad Czernielewski i Piotr Spólnicki)

Uwaga !!! -  prosimy o rezerwacje terminów z wyprzedzeniem, jeśli interesują Państwa miesiące październik-listopad, rezerwacji najlepiej dokonać do połowy września, ponieważ w tym okresie mamy duże natężenie grup.

Specjalne Warsztaty na 100- lecie  Niepodległości dla grup szkolnych – jesień 2018 r.

(wszystkie proponowane zajęcia: 30 zł od grupy; grupa do ok. 25 osób; czas trwania 75-90 minut)

Poznaj Józefa Piłsudskiego

Podczas zajęć ich uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się czegoś o znaczeniu słowa Niepodległość oraz o roli Józefa Piłsudskiego w odzyskiwaniu Niepodległości. W czasie spotkania będzie miała miejsce również projekcja filmu "Z Pamiętnika Dziadka - historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci".

Data: 4.10.2018 r. (czwartek); 28.10.2018 r. (czwartek)

Godzina: 10.30; 12.30

Uwaga: Wydarzenie kierowane jest do III-V klas Szkoły Podstawowej

Robimy Kokardy Narodowe

Podczas Warsztatów ich uczestnik pozna zarys historii używania barw białej i czerwonej w polskiej tradycji narodowej oraz własnoręcznie wytworzy piękną i trwałą Kokardę Narodową.

Data: 31.10.2018 r. (czwartek)

Godzina: 9.30; 11.15; 13.00

Uwaga: Wydarzenie kierowane jest do V-VIII klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjów

Zabawy Plastyczne z Godłem

Podczas warsztatów każdy ich uczestnik dowie się co nieco o historii polskiego Godła, a następnie wytworzy własnoręcznie orła wyklejanego z papieru i bibuły.

Data: 20.11.2018 r. (wtorek)

Godzina: 9.00; 10.30; 12.00

Uwaga: Wydarzenie kierowane jest do I-IV klas Szkoły Podstawowej

Dawne Tradycje Świąteczne

Podczas warsztatów, każdy ich uczestnik dowie, się, jak w dawnej Polsce wyglądały święta Bożego Narodzenia” i przygotowania do świąt. Opowieści prowadzącego będą towarzyszyć dodatkowe zadania

Data: 12.12.2018 r. (środa); 13.12.2018 r (czwartek)

Godzina: Środa do wyboru godz. 9.00; 10.30; 12.00 Czwartek do wyboru godz. 11.00;  12.30

Uwaga: Wydarzenie kierowane jest do V-VIII klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjów

Robimy Tradycyjne Ozdoby Choinkowe

Podczas warsztatów każdy ich uczestnik pozna tradycyjne polskie ozdoby choinkowe i dowie się, jak z biegiem czasu zmieniły one swój wygląd, finalnym produktem z zajęć będą cztery ozdoby choinkowe wykonane według instrukcji prowadzącego zajęcia.

Data: 19.12.2018 r. (środa); 20.12.2018 r (czwartek)

Uwaga:  Wydarzenie kierowane jest do III-V klas Szkoły Podstawowej