Urodziny Łodzi w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

SOBOTA

„III Noc w więzieniu przy Gdańskiej” – Noc w więzieniu przy Gdańskiej jest cyklicznym wydarzeniem, podczas którego łodzianie mają okazję uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie więziennej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W czasie oprowadzania – w nocnym klimacie miejsca – mogą poznać dramatyczne losy więźniów aresztu przy Gdańskiej, posłuchać niezwykłych historii o bohaterstwie kobiet osadzonych tu w okresie II wojny światowej, zobaczyć zrekonstruowane cele z różnych okresów funkcjonowania więzienia oraz zwiedzić zamknięty na co dzień karcer. Każdy z uczestników może też skosztować więziennej kawy oraz sucharów. Start godz. 22.00, bez zapisów.

10:00, 12;00 Makieta Litzmannstadt Getto, realizowana w ramach projek będzie dostępna w Muzeum przy Gdańskiej. Oprócz poznania historii miejsca, które przedstawia makieta, (dzięki współpracującej z nami firmie modelarskiej Pracownia Makiet Architektonicznych SMW Design Piotr Estkowski Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję by spotkać się z twórcami makiety i spróbować swoich sił w sztuce tworzenia miniatur, podczas specjalnych warsztatów (ilość miejsc ograniczona).

Zapisy na i.terela@muzeumtradycji.pl

Wystawa plenerowa prezentująca wizualizację planowanej wystawy stałej w Oddziale Martyrologii Radogoszcz (miejsce – park im. Adama Mickiewicza w Łodzi, w ramach organizowanego przez UMŁ festynu).

12:00 Wycieczka „Szlakiem łódzkiej Wolności”, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Plac Wolności, mieszkanie Piłsudskiego przy ul. Wschodniej, tablica upamiętniająca walki powstania czerwcowego 1905 roku. Zwiedzanie dawnego więzienia carskiego przy ul. Gdańskiej 13, możliwość obejrzenia celi Józefa Piłsudskiego, przedstawienie historii i znaczenia symboliki pomnika Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności, opowieść o wydarzeniach powstania czerwcowego 1905 r.

Karaoke patriotyczne – Uczestnicy będą mieli okazję przypomnieć sobie pieśni patriotyczne, odnoszące się do ważnych wydarzeń w historii Polski. W repertuarze znajdą się m.in. pieśni z okresu zaborów oraz pieśni legionowe. Start godz. 14.00, bez zapisów.

Escape room – historyczny pokój zagadek – nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepowtarzalna okazja do przetestowania swojego intelektu i umiejętności logicznego myślenia. Bez zapisów.

12:00 spacer: "Na zachód od ulicy Zgierskiej".

Escape room - historyczny pokój zagadek - nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepowtarzalna okazja do przetestowania swojego intelektu i umiejętności logicznego myślenia. Czynny w godz. 10.00 - 18.00, bez zapisów.