Wernisaż wystawy: Na drodze dyplomatycznej. Sprawa polska na Konferencji Paryskiej

19 kwietnia Godzina 17 Instytut Historii Uniwersytetu Łodzkiego ul Harcmistrza Aleksandra Kamińskiego 27 WSTĘP BEZPŁATNY!!

Wystawa składa się z czerech części. Pierwsza z nich odnosi się do kwestii przygotowania obrad, początkowej postawy mocarstw zachodnich wobec sprawy polskiej i kształtowania się polskiej delegacji. Druga opisuje przebieg obrad w części dotyczącej uregulowań granicy polsko-niemieckiej. Trzecia uwzględnia okoliczności podpisania traktatu wersalskiego i jego postanowienia oraz odnosi się do kwestii podpisania przez Polskę tzw. traktatu mniejszościowego. Czwarta część opowiada o społecznym odbiorze traktatu w mocarstwach zwycięskich, Niemczech i Polsce.

Prezentowana dokumentacja aktowa, ikonografia, materiały kartograficzne i prasowe pochodzą z: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, zbiorów cyfrowych Bibliothèque nationale de France, zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, z Tygodnika Ilustrowanego, z Ilustrowanego Kuriera Codziennego.

Rok 1918 r. był tym, na który Europa czekała cztery lata. Upragniony rozejm miał przynieść ulgę narodom europejskim i wprowadzić pokój na kontynencie. Zakończenie Wielkiej Wojny otworzyło również drogę do uniezależnienia się dotychczas zniewolonych narodów i uformowania nowych bytów państwowych. Ze sposobności tej zamierzali skorzystać m.in. Polacy. Kiedy delegacja niemiecka 11 listopada 1918 r. wkraczała do alianckiego wagonu kolejowego w lesie Comipègne, Polacy przystępowali do przejmowania władzy i samodzielnego rozbrajania żołnierzy niemieckich okupujących tereny dawnego zaboru rosyjskiego. Ale epizody jesienne stanowiły tylko preludium do wydarzeń 1919 r. Wystawa plenerowa „Na drodze dyplomatycznej. Sprawa polska na Konferencji Paryskiej” prezentuje ścieżkę jaką musieli przebyć nasi Rodacy od momentu odzyskania niepodległości do formalnego jej uznania przez państwa zwycięskiej koalicji.

Historia udziału Polaków w opisywanych wydarzeniach została wpleciona w szerszy kontekst obrad konferencyjnych na których rozstrzygały się losy nie tylko Rzeczpospolitej, ale kształtował się również system koegzystencji narodów europejskich na następne dwadzieścia lat. Punktem kulminacyjnym prac okazał się traktat wersalski podpisany z Niemcami 28 czerwca 1919 r. w Sali Zwierciadlanej Pałacu Wersalskiego. W imieniu Rzeczpospolitej swój podpis złożyli na nim Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski.