Oblicza Marca ’68 – dyskusja o książce Mikołaja Grynberga „Księga wyjścia”.

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, jako wydarzenie towarzyszące łódzkie obchody 50. rocznicy Marca '68 organizowanych przez Fundację Trzeci Wymiar Kultury wraz z Biurem Rabina Dawida Grzegorza Szychowskiego w Łodzi – serdecznie zapraszamy na specjalne spotkanie z cyklu Plus czy Minus - konfrontacje historyczne zatytułowane:

Oblicza Marca ’68 – dyskusja o książce Mikołaja Grynberga „Księga wyjścia”.

/// 21 marca 2018 r. (środa)
/// godz. 18:00
/// Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13
Wydarzenia, o których opowiadają moi bohaterowie, rozegrały się, gdy miałem dwa, trzy lata. Nie ominęły również mojego rodzinnego domu. Dzisiaj umiem nazwać emocje, które już na zawsze zostaną powiązane z liczbą sześćdziesiąt osiem. To poczucie odrzucenia, żal i samotność.
Postanowiłem zrozumieć, dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca sześćdziesiątego ósmego i dlaczego tylu zostało. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem prawie osiemdziesiąt spotkań z tymi, którzy po wojnie sześciodniowej w Izraelu oraz po Marcu podejmowali decyzje o pozostaniu w Polsce lub jej opuszczeniu. Zadawałem im pytania w swoim imieniu oraz, mam wielką nadzieję, że i w Twoim – Drogi Czytelniku.
Dzisiaj wiem więcej, ale dalej nie rozumiem wielu rzeczy. Jedno z pytań, z którym pewnie pozostanę na zawsze, brzmi: dlaczego opuszczający Polskę Żydzi widzieli tak mało rąk wyciągniętych do nich w geście pożegnania?
To są wydarzenia, które miały miejsce pięćdziesiąt lat temu, dwadzieścia trzy lata po II wojnie światowej.
Gość:
* Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010) oraz „Ocaleni z XX wieku” (2012). Wydał zbiór rozmów „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne.” (2014) oraz tom opowiadań „Rejwach” (2016). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie.
Prowadzenie:
* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych, w Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi cykl „Warszawa dwóch Powstań”).
Patronat merytoryczny:
Dom Literatury w Łodzi.
Patronat medialny:
TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Koncept – Gazeta Akademicka,Histmag.org.