Dyskusja o książce "Gomułka. Dyktatura ciemniaków".

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Plus czy Minus - konfrontacje historyczne zatytułowane:Twarze tow. Wiesława – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”./// 21 luty 2018 r. (środa) /// godz. 18:00/// Siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Jeden z najbardziej paradoksalnych życiorysów polskiego komunizmu. Absolwent sowieckiej „Leninówki”, członek partii bolszewickiej, wierny wyznawca stalinizmu, który w obecności Berii miał odwagę odmówić samemu Stalinowi. Bierut zamknął go w więzieniu, a jego nazwisko padało na najważniejszych stalinowskich procesach w krajach bloku sowieckiego. W 1956 roku odprawił do Moskwy najpierw Chruszczowa, a później Rokossowskiego. Na placu Defilad słuchało go 400 tysięcy ludzi, więcej niż jakiegokolwiek polskiego polityka, nie wyłączając Józefa Piłsudskiego. Miał poparcie kardynała Wyszyńskiego, a księża nazywali go Władysławem V.
Gigantyczne poparcie narodu roztrwonił błyskawicznie, ale o to nie dbał. Coraz bardziej się staczał. Schlebiał antysemickim nastrojom w aparacie władzy i społeczeństwie, podżegał do „bratniej pomocy” w Czechosłowacji i był jednym z tych, którzy pogrzebali szanse na zreformowanie socjalizmu już na zawsze. A później kazał strzelać do robotników Wybrzeża…
Biografia Władysława Gomułki, jedynego I sekretarza KC PZPR, który chciał być samodzielnym politykiem. Jedynego, który mógł być samodzielnym politykiem. Historia polityka, który tak jak jego poprzednik i wszyscy jego następcy – przegrał wszystko.
Gość:
* Piotr Gajdziński (autor książki „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”, dziennikarz i publicysta, z wykształcenia historyk. Autor takich prac jak: „Balcerowicz na gorąco”, „Anatomia zbrodni nieukaranej”, „Sztuka przywództwa. Piłsudski”, „Gierek. Człowiek z węgla” oraz „Czerwony ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”).
Prowadzenie:
* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

Patronat merytoryczny:
Dom Literatury w Łodzi.
Patronat medialny:
TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Koncept – Gazeta Akademicka, Histmag.org.