Dni Józefa Piłsudskiego w Muzeum - zapraszamy Szkoły Podstawowe, Gimnazja i Szkoły Średnie

22-23.02.2018 r.

1. Józef Piłsudski w październiku 1899 r. przybył do Łodzi, był wtedy redaktorem gazety „Robotnik” (organ prasowy Polskiej Partii Socjalistycznej). Wraz ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią zamieszkał na ul. Wschodniej 19. Celem przyjazdu młodych małżonków było założenie tajnej drukarni „Robotnika”. Niestety pobyt Józefa Piłsudskiego zakończył się jego aresztowaniem w nocy z 21/22 lutego 1900 r. Państwo Piłsudscy trafili do więzienia przy ul. Długiej 13 (dzisiejsza ul. Gdańska 13). Muzeum Tradycji Niepodległościowych poprzez organizacje specjalnego wydarzenia, chcę upamiętnić historię pobytu Józefa Piłsudskiego w Łodzi. W programie w godz. 10.30-15.00:

- dla klas III-VI SP Specjalne warsztaty patriotyczne o Józefie Piłsudskim

- od poziomu VII klasy SP i uczestników indywidualnych (dorosłych i seniorów) Lekcje Muzealne o Pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi, które można połączyć ze spacerem.

Data: 22.02.2018 r. (czwartek)

Godzina: 10.30-15.00

Miejsce: ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)

Zapisy: obowiązują wcześniejsze zapisy grup zorganizowanych (do wyboru godz. 10.30; 12.00; 13.30 – przyjmujemy grupy do 30 osób) k.lutek@muzeumtradycji.pl

2. W ramach „Dni Józefa Piłsudskiego” odbędzie się jednodniowa konferencja popularno-naukowa pt. „Historia wolnego słowa”. Składać się będzie z trzech wystąpień dotyczących wolności słowa w okresie rozbiorów i PRLu. Czy jest wolność słowa? Kiedy możemy mówić o jej zachowaniu? Jakie są przestrzenie wolności w czasach, w których swobody brakuje. Na te i inne pytania odpowiedzą goście konferencji. Oferta skierowana jest do uczniów szkół średnich.

Tytuły wystąpień:

• wolne słowo pod zaborami – funkcjonowanie prasy na ziemiach polskich w XIX i na początku XX wieku

• Wolność bibułą mierzona – broszura „Bibuła” jako opowieść Józefa Piłsudskiego o wolności słowa

• Pod okiem cenzury – walka z wolnością słowa w PRLu

Data: 23.02.2018 r. (piątek)

Godzina: 11.00-12.30

Miejsce: ul. Gdańska 13 (MTN w Łodzi)

Zapisy: k.lutek@muzeumtradycji.pl

Uwaga: Liczba miejsc ograniczona !!! (2 klasy) Spotkanie kierowane jest do Szkół Średnich