Polski English Przedź do profilu MTN

Oferta Muzeum Tradycji Niepodległościowych dla Szkół podstawowych

UWAGA !!! Cena za oprowadzenie po wystawach stałych i czasowych przez pracownika merytorycznego muzeum wynosi 30 zł od grupy.


Gry i zabawy: 

 

Odszukaj Artefakt

(10-16 lat, 30 zł od grupy, 45-60 minut)

Zabawa ma charakter drużynowy. Zadanie polega na zlokalizowaniu i właściwym opisaniu poszukiwanego na ekspozycji przedmiotu. Uczestnicy zabawy poruszają się po historii i realiach polski pod zaborami i w okresie I wojny światowej.

Warsztaty historyczno-modelarskie

(8-16 lat, 30 zł od grupy, 45-60 minut)

To świetna zabawa, w której uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami modelarskimi oraz wykonaniem prostych modeli sprzętu i pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej.


Warsztaty plastyczne (malowanki historyczne)

( 5 - 12 lat, 30 zł od grupy, 60 minut)

„Najciekawsze eksponaty muzealne” na bazie wystawy „Drogi do Niepodległej 1791-1921”. Dzieci i młodzież szkolna za pomocą różnych środków plastycznych i technik przeniesie na papier zapamiętane eksponaty muzealne przedstawione na ekspozycji, którą zwiedzą z przewodnikiem przed warsztatami. Najciekawsze prace dzieci zostaną nagrodzone w konkursie na najlepszy rysunek.


Warsztaty z elementami prelekcji:


Polskie symbole narodowe

(5 -12 lat, 30 zł od grupy, 75 minut)

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się dlaczego Polska flaga jest biało-czerwona, skąd się wziął orzeł biały i dlaczego „Mazurek Dąbrowskiego” został Naszym hymnem narodowym. 


Dzień z Janem Matejką

(od III klasy SP, 30 zł od grupy, 75 minut)

Te zajęcia to świetna okazja do poznania życia i twórczości najsłynniejszego polskiego artysty-plastyka, którego dzieła o tematyce historycznej mają wyraz patriotyczny. Poznanie obrazów Jana Matejki może stać się doskonałym elementem kształtowania świadomości narodowej młodego Polaka.


Polskie święta narodowe

(od III klasy SP, 30 zł od grupy, 45 - 60 minut)

Pod tym hasłem kryją się dwa zajęcia poświęcona najważniejszym polski świętom narodowym.: Święto 11 listopada i Święto 3 maja – na tych zajęciach znajdziesz odpowiedź na następujące pytania: jakie wydarzenia są związane z tymi świętami, dlaczego dla naszego państwa tak ważny są te dwa dni i co wspólnego z tym wszystkim ma ostatni król polski Stanisław August Poniatowski oraz marszałek Józef Piłsudski.

 

Lekcje muzealne i prelekcje:

 

Dzień z polskim bohaterem

(od V klasy SP, 30 zł od grupy, 45-60 minut)

Pod tym hasłem kryją się dwa spotkania z postaciami historycznymi, które miały swój udział w kreowaniu postaw patriotycznych: Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski. W czasie takich zajęć możemy poznać przyczyny, dla których te a nie inne postaci zasłużyły na miano bohatera narodowego. 

Uwaga: w okresie wiosenno-letnim zajęcia o Tadeuszu Kościuszko łączone są ze spacerem na Plac Wolności, a zajęcia o Józefie Piłsudskim kończą się spacerem pod kamienice na ul. Wschodniej 19, w której w latach 1899-1900 mieszkał nasz bohater.

 

Artur Grottger. Malarz Powstania Styczniowego.

(klasy V-VI , 30 zł od grupy, do 90 minut)

Artur Grottger – kolega Jana Matejki, XIX-wieczny portrecista i malarz podejmujący tematykę patriotyczną m.in. dotyczącą Powstania Styczniowego. Najbardziej znany z  cykli rysunków „Polonia”, „Lithuania” czy „Wojna” wykonywanych na ciemnożółtym kartonie za pomocą białej i czarnej kredki. Uczestnicy zajęć zapoznają się z twórczością artysty, historią Powstania Styczniowego, a także spróbują swych sił na warsztatach plastycznych, naśladując technikę artysty.

***

Uwaga: Prosimy o zgłaszanie telefoniczne lub e-mailowe grup dzieci oraz indywidualnych osób minimum 3 dni przed planowaną wizytą.

Zajęcia odbywają się przy ul. Gdańskiej 13

Przy jednej wizycie istnieje możliwość połączenia ze sobą dwóch rodzajów zajęć   

e-mail edukacja@muzeumtradycji.pl

tel. 42 632 71 12 Dział Edukacyjny, Kamila Lutek-Urbaniak

 


« powrót do góry