Polski English
Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN

Oferta Muzeum Tradycji Niepodległościowych dla Szkół gimnazjalnych

UWAGA !!! Cena za oprowadzenie po wystawach stałych i czasowych przez pracownika merytorycznego muzeum wynosi 30 zł od grupy.

 

 Warsztaty:                                      

Odszukaj Artefakt (wersja średniozaawansowana)

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, 60 minut)

Zabawa ma charakter drużynowy. Zadanie polega na zlokalizowaniu i właściwym opisaniu poszukiwanego na ekspozycji przedmiotu. Uczestnicy zabawy poruszają się po historii i realiach Polski pod zaborami i w okresie I wojny światowej.

Warsztaty historyczno-modelarskie

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, 60 minut)

To świetna zabawa, w której uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami modelarskimi oraz wykonaniem prostych modeli sprzętu i pojazdów wojskowych.

Artur Grottger. Malarz Powstania Styczniowego (warsztaty z elementami prelekcji)

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, 75-90 minut)

Artur Grottger – kolega Jana Matejki, XIX-wieczny portrecista i malarz podejmujący tematykę patriotyczną. Uczestnicy zajęć zapoznają się z twórczością artysty, historią Powstania Styczniowego, a także spróbują swych sił na warsztatach plastycznych, naśladując technikę artysty.

Niedźwiedź Wojtek – żołnierz II Korpusu Polskiego (warsztaty z elementami prelekcji)

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy, 75 minut)

Celem zajęć jest pokazanie historii niezwykłego niedźwiedzia, który został żołnierzem II Korpusu Polskiego w stopniu kaprala. Uczestnicy zajęć poprzez rozwiązywanie różnych zadań poznają postać generała Władysława Andersa i historię Wojtka -  PRAWDZIWEGO ŻOŁNIERZA!!!.

 

Prelekcje:

(Każda prelekcja w wersji podstawowej trwa 45 minut. W przypadku prelekcji w zależności od tematu istnieje możliwość uzupełnienia zajęć takimi elementami jak:  rozwiązywanie karty pracy, quiz wiedzy, krzyżówka, puzzle historyczne czy projekcja filmu.)

Dzień z polskim bohaterem

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy)

Pod tym hasłem kryje się kilka prelekcji, do wyboru: Tadeusz Kościuszko, Piotr Wysocki, Józef Piłsudski. W czasie takich zajęć możemy poznać przyczyny, dla których te a nie inne postacie zasłużyły na miano bohatera narodowego. Każda z tych prelekcji uzupełniona jest krótkim wejściem na wystawę w celu prezentacji wybranych pamiątek związanych z daną postacią. Prelekcje Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski można rozszerzyć projekcją krótkiego filmu i quizem lub krzyżówką (dodatkowe 20 minut). 

Polskie święta narodowe

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy)

Pod tym hasłem kryją się dwie prelekcje poświęcone najważniejszym polskim świętom narodowym, do wyboru: Narodowe Święto Niepodległości lub Święto Konstytucji 3 maja. Obie prelekcje można uzupełnić quizem wiedzy z nagrodami dla najlepszych i puzzlami historycznymi (dodatkowe 20 minut)

Syberia – historia zesłań Polaków

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy)

Będzie to opowieść o historii zsyłania Polaków na Syberię, ze szczególnym uwzględnieniem masowych deportacji w okresie II wojny światowej. Istnieje możliwość uzupełnienie prelekcji o pracę z mapą i kartą pracy uzupełnianą na bieżąco (dodatkowe 20 minut)

Żołnierze Niezłomni – historia nieznana

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy)

Będzie to opowieść o żołnierzach, którzy w 1945 r. nie poddali się nowym władzą komunistycznym i z bronią w ręku walczyli dalej o pełną wolność Polski.  Istnieje możliwość uzupełnienia prelekcji o puzzle historyczne (15 minut) i zadania do wykonania (15 minut)

 

Lekcje Muzealne:

(Każda lekcja muzealna w wersji podstawowej trwa 45 minut.)

Więzienie przy Gdańskiej w trzech epokach – różnice i podobieństwa

(Uwaga !!! ta lekcja odbywa się od poziomu VII klasy; grupa do 30 osób; 30 zł od grupy)

Lekcja prowadzona jest z wykorzystaniem wystawy stałej: „Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953”. Sama lekcja przeradza się w ciekawą opowieść  o wiezieniu w różnych okresach jego funkcjonowania, w której dowiadujemy się,  jak wyglądało życie codzienne więźniów.

Jak feniks z popiołów – odrodzenie Rzeczypospolitej po I Wojnie Światowej

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy)

Będzie to opowieść o drodze do suwerenności i niepodległości, którą podążali rodacy podzieleni między trzech zaborców. Drodze, jaką musiały przebyć Legiony. Lekcja odbywa się w oparciu o część wystawy "Drogi do Niepodległej 1791-1921". Istnieje możliwość uzupełnienia lekcji quizem wiedzy z nagrodami dla najlepszych (dodatkowe 20 minut) 

Kilka słów o Rzeczpospolitej w okresie tworzenia Konstytucji 3 Maja

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy)

Proponowane zajęcia odbywają się w oparciu o fragment wystawy „Drogi do Niepodległej 1791-1921”, gdzie prezentowane są okoliczności ustanowienia Konstytucji 3 maja, a także dalsze losy dokumentu i jego twórców. Lekcja uzupełniona jest projekcją filmu o obrazie Jana Matejki „Ustanowienie Konstytucji 3 maja 1791 r." (dodatkowe 15 minut).

Krótka historia. O pobycie Józefa Piłsudskiego w Łodzi

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy)

Lekcja odbywa się w oparciu o fragment wystawy „Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953”. Lekcja uzupełniona jest rozwiązywaniem rebusów (dodatkowe 15 minut).

A żołnierze chwytają za broń

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy)

Prezentacja broni białej i palnej, którą wykorzystywali żołnierze i powstańcy polscy w walce o niepodległość, jak również i polskich mundurów. Widz będzie miał możliwość zapoznania się z ewolucją, wadami i zaletami wybranych rodzajów broni w oparciu o obcowanie z eksponatami na wystawie stałej „Drogi do Niepodległej 1791-1921”.

Łódź – miasto rewolucji

(grupa do 30 osób, 30 zł od grupy)

Rewolucja 1905-1907 była wydarzeniem tragicznym ale też doniosłym w dziejach naszego miasta. Dlatego też dowiemy się, co oznacza słowo „rewolucja” oraz wysłuchamy opowieści na temat tego, jak radziła sobie Łódź w latach 1905-1907 i skąd wzięło się określenie „miasto rewolucji”. Lekcja odbywa się w oparciu o fragmenty wystaw stałych. Istnieje możliwość uzupełnienia zajęć kartą pracy (10 minut) i wykonaniem zadania warsztatowego (15 minut).

 

 Uwaga: Prosimy o zapisywanie telefonicznie lub e-mailowe grup na konkretne zajęcia z naszej oferty edukacyjnej minimum trzy dni przed planowaną wizytą

Siedziba Główna Muzeum (ul. Gdańska 13)

Kamila Lutek-Urbaniak

tel. 42 632 71 12

e-mail: edukacja@muzeumtradycji.pl lub k.lutek@muzeumtradycji.pl

« powrót do góry