Polski English
Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN


Dane kontaktowe

Zgierska 147, 91-490 Łódź
pon:nieczynne
wt, śr, pt:nieczynne
czw:nieczynne
sob:nieczynne
nd:nieczynne
42 655 36 66

...

Imiona i ciała zabrał Wam ogień,

żyjemy tylko w Waszej pamięci...

(z inskrypcji na pomniku radogoskim)

 

 

 

Szanowni Państwo,

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi opiekuje się Miejscem Pamięci Narodowej jakim jest teren byłego hitlerowskiego więzienia policyjnego na Radogoszczu - obecnie filia naszego Muzeum – Oddział Martyrologii Radogoszcz. Jednym z najważniejszych zadań spoczywających na pracownikach Oddziału było i jest sporządzenie pełnej listy ofiar tragedii radogoskiej mającej miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, kiedy to hitlerowcy opuszczający Łódź spalili  ok. 1500 więźniów Radogoszcza.

Ideą Muzeum jest by na kolejną rocznicę tych tragicznych wydarzeń wydać publikację zawierającą nazwiska wszystkich zamordowanych osób. 


Wobec braku dokumentacji z ostatnich miesięcy funkcjonowania więzienia radogoskiego z konieczności przyjęliśmy założenie, że zginęli wszyscy przebywający w więzieniu, których przywiezienie odnotowano między 1 listopada 1944 roku a nocą z 17 na 18 stycznia 1945 roku. Nie posiadamy informacji o ich wywiezieniu na podstawie prowadzonej przez Muzeum od wielu lat Kartoteki byłych więźniów Radogoszcza, której podstawowym źródłem jest Ewidencja łaźni więziennej obejmująca okres od 15 kwietnia 1944 do 11 stycznia 1945 r., zawierająca ok. 5 tys. nazwisk. Mamy świadomość, że nie wszyscy przebywający w więzieniu zostali w niej odnotowani, szczególnie w ostatnim tygodniu jego funkcjonowania.


Licząc na Państwa pomoc pragniemy uzupełnić ową listę o nazwiska osób nie odnotowanych w posiadanych przez nas źródłach.

Prosimy o przekazanie informacji umożliwiających nam to zadanie i o kontakt z naszym Muzeum.

Osobą odpowiedzialną za powyższe przedsięwzięcie są:

Katarzyna Mateja-Maracz (Adiunkt) e-mail: k.mateja-maracz@muzeumtradycji.pl

Jakub Parol (Asystent) e-mail: j.parol@muzeumtradycji.pl

tel.: 42 655-36-66


 

« Powrót do góry