Polski English
Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN

Dane kontaktowe

ul. Gdanska 13, 90-706 Łódź
pon, wt, śr:00:00 - 17:00
czw:11:00 - 18:00
pt:nieczynne
sob, nd:9:30 - 16:00

42 632 71 12

Tadeusz Kościuszko 1746-1817 Obywatel świata

 

Szanowni Państwo
15 października 2017 roku obchodziliśmy dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki - obok Jana Pawła II, najbardziej znanego Polaka na świecie. Przyłączając się do jej uroczystych obchodów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przygotowało wystawę Tadeusz Kościuszko 1746-1817. Obywatel świata. Wystawa ukazuje życie Tadeusza Kościuszki, jego udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 roku oraz Kościuszkę jako Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej. Warto zwrócić uwagę, iż powstanie narodowe 1794 roku jest jako jedyne nazwane nazwiskiem swego wodza. Widzowie zapoznają się też z losami naszego bohatera po 1794 roku aż do śmierci na emigracji w Solurze w Szwajcarii 15 października 1817 roku. 
Na ekspozycji zgromadzono ciekawe eksponaty, zarówno pamiątki po Kościuszce, jak i przedmioty upamiętniające jego postać. Większość to zbiory własne Muzeum Tradycji Niepodległościowych, ale także Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeów Narodowych w Kielcach, Warszawie i Krakowie, Biblioteki Kórnickiej oraz kolekcji Pana Jarosława Frątczaka.
Wystawę skomponowano w ten sposób, że oprócz licznych eksponatów związanych z Tadeuszem Kościuszką widzowie będą mogli zobaczyć animacje bitew z wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wojny w obronie Konstytucji i insurekcji, przeglądać notatki Kościuszki, a prowadzić ich po ekspozycji będzie nagrany głos lektora. 
Ekspozycji towarzyszy okolicznościowa, bogato ilustrowana zdjęciami eksponatów ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi publikacja, którą oddajemy do Państwa rąk. 
Liczymy, że wystawa oraz publikacja przybliżą Państwu sylwetkę naszego bohatera - Tadeusza Kościuszki.
Na koniec chciałbym szczególnie podziękować i pogratulować zespołowi, którym kierował st. kustosz Konrad Czernielewski, a w skład, którego wchodzili: kustosz dr Agnieszka Jędrzejewska, adiunkt dr Sebastian Adamkiewicz oraz adiunkt Kamila Lutek-Urbaniak, za zaangażowanie i profesjonalizm przy przygotowaniu wystawy.

p.o. Dyrektora
Muzeum Tradycji Niepodległościowych
w Łodzi
Jacek Wawrzynkiewicz

powrót do góry