Polski English Przedź do profilu MTN

72. rocznica tragedii radogoskiej i końca okupacji niemieckiej w Łodzi

W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku niemieccy naziści dokonali masakry więźniów Rozszerzonego Więzienia Policyjnego na Radogoszczu (obecnie Oddział Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi). W budynku więziennym znajdowali się też przywiezieni 17 stycznia więźniowie ze Skierniewic i Łowicza, oraz grupka chłopców z obozu dziecięcego leżącego przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Na Radogoszczu zginęło ok. 1500 osób. Przetrwało 30 więźniów. Eksterminacji dokonano na kilkanaście godzin przed wkroczeniem do Łodzi Armii Czerwonej.

19 stycznia 2017 roku odbyły się uroczystości upamiętniające masakrę radogoską oraz zakończenie okupacji niemieckiej w Łodzi. Uczestniczyły w niej władze samorządowe, asysta wojskowa, przedstawiciele instytucji kultury, nauki oraz stowarzyszeń i organizacji społecznych, kombatanci oraz młodzież i mieszkańcy Łodzi. Honorowym gościem był Pan Donat Doliwa, ostatni żyjący więzień Radogoszcza.

Autor: S. Adamkiewicz