Polski English
Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN

Obchody upamiętniające 75. rocznicy likwidacji obozu cygańskiego

12 I 2017 odbyły się obchody 75. rocznicy likwidacji obozu. Udział w nich wzięli przedstawiciele społeczności romskiej, władz samorządowych, ambasad Austrii, Czech i Niemiec, oraz instytucji miejskich, samorządowych, oraz młodzieży i mieszkańców Łodzi.

12 stycznia 1942 roku niemieccy naziści zlikwidowali tzw. obóz cygański funkcjonujący w ramach Litzmannstadt Getto. W listopadzie 1941 r. przywieziono tu prawie 5000 Romów z Burgenlandu, region pogranicza austriacko-węgierskiego. Na tym ściśle odizolowanym od getta obszarze warunki mieszkalne i sanitarne były bardzo trudne. Ich konsekwencją był wybuch epidemii tyfusu plamistego w obozie już w połowie listopada 1941 r., która doprowadziła do śmierci ponad 700 osób i decyzji o jego likwidacji na początku stycznia 1942 r. Ostatni transport do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem wyjechał 12 I 1942 r.

Wczoraj (12 I 2017) odbyły się obchody 75. rocznicy likwidacji obozu. Uroczystości zorganizowane zostały pod Kuźnią Romów - budynkiem, który w okresie funkcjonowania obozu pełnił funkcję kostnicy. Udział w nich wzięli przedstawiciele społeczności romskiej, władz samorządowych, ambasad Austrii, Czech i Niemiec, oraz instytucji miejskich, samorządowych, oraz młodzieży i mieszkańców Łodzi.

Gospodarzami uroczystości byli:

* Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi;

* Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łódzi

oraz

* Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce

* Stowarzyszenie na Rzecz Społeczności Romskiej „Zefiryn”

* Stowarzyszenie Romów w Skierniewicach

* Zgierskie Stowarzyszenie Romów

Autor: S. Adamkiewicz
« powrót do góry