Wystawa MTN-Łódź w Wieluniu

24 października 2016 roku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę Lotnik skrzydlaty władca świata. Sławni polscy lotnicy - bohaterowie walk o Niepodległą (1914-1945), którą Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowało w oparciu o ekspozycję Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi noszącą ten sam tytuł.

Na wystawie zaprezentowano postacie sławnych polskich lotników - asów I wojny światowej oraz wojny z Rosją bolszewicką: Mieczysława Garstki, Stefana Steca, Jerzego Borejszy, Stefana Bastyra. Pokazano także sylwetki amerykańskich pilotów 7 Eskadry Kościuszkowskiej - obrońców Polski w wojnie 1919-1920 roku: Cedrica Faunt Le Roy’a, George'a Crawforda, Elliota Chessa, Meriana Coopera i innych.

Drugą część ekspozycji poświęcono bohaterom II wojny światowej. Ukazano sylwetkę największego polskiego asa powietrznego Stanisława Skalskiego, mającego na swym koncie 22 „pewnych” zestrzeleń czy Władysława Gnysia, pierwszego polskiego pilota, który we wrześniu 1939 roku zestrzelił niemiecki bombowiec typu Dornier Do-17 E. Nie zabrakło także informacji o tak sławnych polskich pilotach, jak: Jan Zumbach, Eugeniusz Horbaczewski czy Witold Urbanowicz. Wiele uwagi poświęcono pilotom związanym, czy to z miejscem urodzenia, czy służbą wojskową, z ziemią łódzką: Stanisławowi Skarżyńskiemu, Franciszkowi Żwirce, Antoniemu Głowackiemu czy Tadeuszowi Jeziorowskiemu. Lotników pochodzących z ziemi wieluńskiej przedstawiono na dodatkowych planszach.

Na wystawie zgromadzono pamiątki po lotnikach (medale, fotografie, dokumenty osobiste oraz modele ich samolotów). Szczególnie okazale prezentują się fragmenty szczątków samolotów - m. in. duże elementy poszycia podwozia z myśliwca PZL P-7, zestrzelonego w Bobrownikach 2 września 1939 roku oraz różne fragmenty bombowca PZL P. 37 B „Łoś”, zestrzelonego w rejonie wsi Patoki k. Drużbic.

Prezentowane eksponaty i modele pochodzą ze zbiorów: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Łódzkiej Siesty Modelarskiej oraz kolekcji prywatnych: Przemysława Buckiego, Barbary Jaśkiewicz, Piotra Matwieja i Jana Pietrzaka.

Otwarciu wystawy towarzyszyło spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Wieluniu, podczas którego odczyt pt. Polscy lotnicy - bohaterowie walk o Niepodległą (1914-1945) wygłosił Konrad Czernielewski, st. kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.