Polski English Przedź do profilu MTN

Otwarcie wystawy "Romowie dziś. Między tradycją a nowoczesnością"

Do końca roku w Siedzibie Głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ulicy Gdańskiej 13 oglądać będzie można wystawę "Romowie dziś. Między tradycją a nowoczesnością". Uroczysta inauguracja odbyła się 25.10.2016 roku.

Wystawa prezentuje fotografie czterech pokoleń rodziny Markowskich. Autorką zdjęć jest Beata Gamrowska – fotografka i ilustratorka, absolwentka Akademii Fotograficznej w Warszawie i Studium Fotograficznego w Łodzi. Uzupełnieniem są eksponaty związane z kulturą romską – kobiece stroje, książki edukacyjne, literatura piękna, albumy.

Wystawie towarzyszy prezentacja makiety tzw. obozu cygańskiego działającego w czasie II wojny światowej na terenie Litzmannstadt-Getto. Losy ludności romskiej w latach 1939-1945 przybliżają zaś filmy : „Samudaripen – Sam Strach”, „Samudaripen – Sam Strach cz. 2”, „Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie”, „Spotkanie z Adamem Bartoszem”.

Ekspozycję otwarto 25 października 2016 roku. Otwarciu towarzyszył panel dyskusyjny dotyczący kultury romskiej. Uczestniczyły w nim Maria Nowacka – etnograf i antropolog kultury, Anna Grażyna Suchocka – artystka i aktorka, oraz Krystyna Markowska – wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce. Jak stwierdziły zgodnie dyskutantki kultura romska jest ciągle nieodkryta, co jest wyzwaniem dla kolejnych pokoleń. Wernisaż zakończył występ artystyczny przygotowany przez Annę Suchocką.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu „CZTERY STRONY ŚWIATA” Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce oraz wykonana dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Partnerem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „ETHNOS”