Polski English Przedź do profilu MTN

72. rocznica likwidacji getta łódzkiego

Dnia 29 sierpnia 1944 r. ze znajdującej się na terenie getta łódzkiego stacji Radegast, wyjechał ostatni transport ludności żydowskiej do obozu zagłady. Datę tę przyjmuje się jako datę likwidacji  getta.

W przypadającą w tym roku 72. rocznicę tamtych wydarzeń, na terenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Oddział Stacja Radegast, odbyły się uroczystości związane z upamiętnianiem likwidacji getta łódzkiego. Obok okolicznościowych przemówień zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Wojciech Kolarski (Minister w Kancelarii Prezydenta RP), Jarosław Sellin (Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury), Witold Stępień (Marszałek Województwa Łódzkiego), Krzysztof Piątkowski (Wiceprezydent Łodzi), Zbigniew Natkański (Dyrektor Biura Wojewody Łódzkiego), Fried Nielsen (przedstawiciel ambasady Niemiec w Polsce) Anna Azari (Ambasador Izarela w Polsce), Thomas Buchsbaum (Ambasadora Austrii w Polsce), wysłuchali także świadectwa ocalałych.

Pod symbolicznymi macewami z nazwami obozów zagłady, przedstawiciele polskich władz państwowych i samorządowych, ambasad Niemiec, Austrii, Francji, Czech, i Izraela oraz społeczności żydowskiej, kościołów, służb mundurowych mieszkańców miasta, złożyli kwiaty. Uroczystości poprzedzał marsz pamięci, w którym uczestnicy przeszli do Oddziału Stacja Radegast z pobliskiego cmentarza żydowskiego.

(fot. P.Stępień)