Polski English Przedź do profilu MTN

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

Decyzją Sejmu RP z 2011 r., dzień 2 sierpnia uchwalony został Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Wybór 2 sierpnia nie jest przypadkowy, albowiem w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w KL Auschwitz II-Birkenau Niemcy rozpoczęli likwidację Zigeunerfamilienlager, czyli obozu rodzinnego dla Cyganów. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów jest obecnie jednym z najważniejszych dni dla społeczności romskiej i międzynarodowej, w którym składany jest hołd pomordowanym Romom i Sinti w okresie II wojny światowej.

Aby dać wyraz pamięci tamtym wydarzeniom, w dniu 2 sierpnia 2016r. w tzw. Kuźni Romów, jednym z Oddziałów naszego Muzeum zorganizowane zostały Polsko-Austriackie uroczystości.

Udział w uroczystościach wzięli m.in.:

prof. Zbigniew Rau, Wojewoda Łódzki

Joanna Skrzydlewska, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego

Ireneusz Jabłoński, Wiceprezydent Miasta Łodzi

dr Thomas Buchsbaum, Ambasadora Austrii w Polsce

dr Bettin Vollath, Marszałek Parlamentu Kraju Związkowego Styrii

Christian Illedits, Marszałek Parlamentu Kraju Związkowego Burgenlandu

Rudolf Strommer, Wicemarszałeka Parlamentu Kraju Związkowego Burgenlandu

Jego Ekscelencja Marek Marczak, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej

Jego Ekscelencja dr Franz Scharl, biskup pomocniczy Wiednia, duszpasterz Romów i innych mniejszości językowych w Austrii

Symcha Keller, rabin, działacz na rzecz społeczności i kultury żydowskiej w Polsce, były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi

Martina Maschke, Przewodnicząca Komisji ds. Ludobójstwa Romów