Wernisaż wystawy „Nadzieje i Rozczarowania."

6 lipca 2018 roku w salach wystawienniczych Muzeum w Rawie Mazowieckiej odbył się wernisaż wystawy „Nadzieje i Rozczarowania. Epoka Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego. Rzecz o polskich dążeniach niepodległościowych". Jej pomysłodawcą był Starszy kustosz naszego Muzeum - Andrzej Kacperski. Wystawa ukazuje Cesarza Francuzów i jego Polaków na tle wieku, w którym dzieje kraju nad Wisłą, zaplątanego w historię największego „huraganu dziejów", jak wstrząsnął XIX-wieczną Europą kształtowało dziesiątki tysięcy zwykłych Polaków świadomych swojej tożsamości i swoich możliwości, skazanych już nie tylko na klęski, ale i na zwycięstwa, czasy rozbudzonych nadziei na odzyskanie utraconej niepodległości, czasy „nadzieją brzemienne". Na ekspozycji zgromadzona dosłownie setki eksponatów ze zbiorów Andrzeja Kacperskiego, kolekcjonerów - Edwarda Grobelnego i Jana Mikołajczyka, oraz artefaktów z Muzeum w Wieluniu, Muzeum w Piotrkowie, Muzeum w Sieradzu oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć unikatową porcelanę, popiersia, monety, medale i odznaczenia, broń z epoki, portrety i przedmioty użytkowe z przełomu XVIII i XIX wieku.