Polski English
Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN

Konferecja prasowa. Makieta getta

Na oficjalny finał Premiera Trzeciej części Makiety Litzmannstadt Getto Zapraszamy w Czwartek 10 o godz 17:00 do Muzeum Przy Gdańskiej 13

 

Prezentowana dziś makieta obejmuje południowo-zachodnią część getta m.in. z nie istniejącym już starym cmentarzem żydowskim przy ul. Wesołej oraz Halami Tanfaniego z 1902 r. Fragment ten stanowi kontynuację projektu Makieta Litzmannstadt Getta, realizowanego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi od 2015 r. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje makieta historyczna oraz strona internetowa www.radegast.pl. Głównym założeniem projektu jest szeroko pojęta popularyzacja historii Żydów, w kontekście wielokulturowego i wielonarodowego dziedzictwa Łodzi. Pierwszy fragment został odsłonięty w maju 2016 r. i obejmował stare miasto z najbardziej charakterystycznym jego elementem - kościołem WNMP.

Oddaliśmy również dla zainteresowanych stronę internetową www.radegast.pl, na której dostępne są ścieżki edukacyjne przez historie getta. Od następnego roku strona zyskała możliwość dzielenia się z nami wspomnieniami i zdjęciami rodzinnymi dotyczącymi historii getta.

Na podstawie miedzy innymi pozyskanych tą droga materiałów powstała druga część makiety getta odsłonięta w marcu 2017 r. z tzw. „mózgiem i sercem getta” – Bałuckim Rynkiem. Pod koniec roku powstała aplikacja mobilna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w łodzi udostępniająca informacje ze strony. Na trzy do tej pory oddane fragmenty makiety składa ponad 6000 miniaturowych drzewek i 8000 pieczołowicie oddanych budynków wraz z ich detalami architektonicznymi.

Od 3 lat przy makiecie pracuje interdyscyplinarny zespół złożony z historyków, pasjonatów i muzealników. Projekt jest finansowany z funduszy International Holocaust Remembrance Alliance oraz Urzędu Miasta Łodzi i wkładu własnego Muzeum.

« powrót do góry