Polski English
Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN Przedź do profilu MTN

Plus czy Minus. Dyskusja o książce Piotra Lipińskiego "Bierut."

Bierut był szary, bezbarwny, zwyczajny. Nic nie wskazywało, że zrobi karierę. Przed wojną żył w cieniu wybitnych przywódców Komunistycznej Partii Polski. Należał do średniego aktywu, a przeżył stalinowską czystkę tylko dlatego, że przebywał w więzieniu.
Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który stał się twarzą stalinizmu w Polsce. Oparł tekst między innymi na rozmowach ze współpracownikami Bieruta, ostatnimi żyjącymi osobami, które go znały. Opisuje drogę Bieruta do prezydentury, jego działalność przed wojną i w jej czasie, mechanizmy przejmowania przez komunistów władzy, konflikt głównego bohatera z Władysławem Gomułką i całe grono osób, które odegrały najważniejsze role w dwudziestowiecznej historii Polski.

Gość:

* Piotr Lipiński - autor książki, reporter piszący o polskiej historii najnowszej, przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor takich prac jak: „Anoda. Kamień na szańcu”, „Raport Rzepeckiego”, „Absurdy PRL-u” oraz cyklu: „Bolesław Niejasny”, „Ofiary Niejasnego” i „Towarzysze Niejasnego”, opisującego ofiary i katów epoki polskiego stalinizmu. Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem”, który stał się punktem wyjścia książki „Geniusz i świnie”, opowiadającej o konstruktorze słynnego polskiego komputera K-202. W 2016 r. ukazało się wznowienie jego książki o procesie Adama Humera „Bicia nie trzeba było ich uczyć” a także reportaż historyczny „Cyrankiewicz. Wieczny premier.” Książka o Cyrankiewiczu została nominowana do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

« powrót do góry