Piłsudski (nie) znany: Spadkobiercy, czyli piłsudczycy

Co dziś zostało nam z dorobku Józefa Piłsudskiego? Jak wyglądał obóz sanacyjny po śmierci marszałka w 1935 r.? Jak trud rządzenia państwem udźwignęli wychowankowie marszałka – Edward Śmigły Rydz, Walery Sławek, Ignacy Mościcki czy Józef Beck? Po klęsce wrześniowej w 1939 r. i ucieczce z kraju Naczelnego Wodza Śmigłego-Rydza wielu piłsudczyków było na cenzurowanym. Zostali napiętnowani zarówno przez rodaków walczących na terenie okupowanej polski, jak i przez rząd londyński z premierem Władysławem Sikorskim na czele, czego odzwierciedleniem stał się obóz dla „nieprawomyślnych” i „sprawców klęski wrześniowej” na wyspie Bute (Węży). W PRL-u spadkobiercą myśli piłsudczykowskiej była Konfederacja Polski Niepodległej, już w samej nazwie nawiązująca „do Komisji Tymczasowych Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, z której z czasem pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyłoniła się I Brygada Legionów Polskich” – jak mówił lider formacji Leszek Moczulski. Z kolei w III RP niektórzy komentatorzy życia publicznego dopatrują się wątków sanacyjno-piłsudczykowskich w koncepcjach politycznych Jarosława Kaczyńskiego, a samego prezesa PiS nazywają „naczelnikiem”. Jaki jest zatem bilans tradycji piłsudczykowskiej?

Goście:

* Krzysztof Król (były polityk Konfederacji Polski Niepodległej, dziennikarz, działacz opozycji demokratycznej w PRL, poseł na Sejm I i II kadencji).

* red. Marcin Celiński (publicysta, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Liberté!”)

* dr Sebastian Adamkiewicz (historyk, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik histmag.org)

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych)

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski – programu „Patriotyzm Jutra”

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP Łódź, TV TOYA, Radio Łódź, Dzieje.pl, Histmag, Dziennik Łódzki, Kalejdoskop, Fronda LUX, Liberté!, Koncept - Gazeta Akademicka, Obserwator Międzynarodowy, Gazeta Trybunalska, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury.