Piłsudski (nie) znany - Spór o cud na Wisłą

„Gdyby Piłsudskiemu […] nie udało się pod Warszawą powstrzymać triumfalnego marszu Armii Czerwonej, przyniosłoby to w rezultacie nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, lecz również fundamentalne zagrożenie całej zachodniej cywilizacji. […] jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą ocaliła Europę Środkową i część Zachodniej przed o wiele większym niebezpieczeństwem: przed fanatyczną tyranią sowiecką.”
– Edgar D’Abernon.

Bitwa Warszawska to niedoceniane, a przecież niezmiernie ważne wydarzenie w historii Polski. Zatrzymanie przez polskie wojska marszu bolszewików na Zachód w 1920 roku – jak twierdzą historycy – de facto uratowało Zachodnią Europę przed komunizmem. Trudno sobie wyobrazić, co mogłoby się wydarzyć, gdyby wojska Tuchaczewskiego zajęły Warszawę i podporządkowały sobie świeżo powstałe państwo polskie. Badacze tego okresu zgodnie zaznaczają, że polska stolica była tylko etapem na drodze Armii Czerwonej do Berlina, a następnie Paryża i Londynu. Możemy być pewni, że gdyby Warszawa padła, wrota Niemiec stałyby przed bolszewikami otworem. Niestety jedna z najważniejszych bitew w historii naszego kontynentu wciąż pozostaje marginalizowana. Dlaczego pomija się ją tak często w narracji o europejskiej historii? W jaki sposób opowiadać o tak zwanym „cudzie nad Wisłą”?

Goście:

* prof. Grzegorz Nowik (historyk, Instytut Studiów Politycznych PAN, zastępca dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku).

* prof. Kaźmierz Badziak (historyk, Katedra Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego)

* Robert Kostro (historyk, dyrektor Muzeum historii Polski)

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych)

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski – programu „Patriotyzm Jutra”

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP Łódź, TV TOYA, Radio Łódź, Dzieje.pl, Histmag, Dziennik Łódzki, Kalejdoskop, Fronda LUX, Liberté!, Koncept - Gazeta Akademicka, Obserwator Międzynarodowy, Gazeta Trybunalska, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Ewangelickie Stowarzyszenie Kultury