Inscenizacja aresztowania Piłsudskiego i piknik legionowy

Carscy żołnierze na ulicach Łodzi? Bryczka podjeżdżająca do bramy więzienia przy Gdańskiej? Tak, wczoraj na moment wróciliśmy do 1900 roku, aby zobaczyć inscenizację aresztowania Józefa Piłsudskiego. Rekonstrukcję przygotowało Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO. Wnętrza mieszkania przy Wschodniej "zagrało" Archiwum Państwowe w Łodzi, zaś oryginalnych murach więzienia przy Gdańskiej pokazano sceny przesłuchania i pobytu Piłsudskiego w celi. Na ul. Piotrkowskiej można było zaś zobaczyć przygotowaną przez nasze Muzeum wystawę broni używanej przez Legiony Polskie w czasie I wojny światowej oraz własnoręcznie wykonać ulotkę rewolucyjną. Wszystko zaś odbywało się w ramach I Zjazdu Miast Józefa Piłsudskiego!