PLUS CZY MINUS. Co nam mówi rosyjski sfinks? - dyskusja o książce

TEMAT: CO NAM MÓWI ROSYJSKI SFINKS? - DYSKUSJA O KSIĄŻCE PIOTRA SKWIECIŃSKIEGO "KOMPLEKS ROSJI"

Na książkę „Kompleks Rosji” składa się kilkadziesiąt esejów Piotra Skwiecińskiego, które w ciągu kilku ostatnich lat ukazywały się na łamach polskiej prasy. Autor w przenikliwy sposób i z ogromnym znawstwem poddaje analizie współczesne uwarunkowania polityczne społeczeństwa rosyjskiego oraz jego relacje z władzą usadowioną na Kremlu.

„Wchodząc w Rosję – przekonuje autor we wstępie – należy odłożyć własne kategorie dotychczas porządkujące rzeczywistość. Jeśli się tego nie zrobi, nic się nie zrozumie. Trzeba w pokorze najpierw poznawać fakty i sposób, w jaki łączą je Rosjanie, a dopiero potem, stopniowo rekonstruować ich świat. I nie jest to wezwanie ani do miłości, ani do nienawiści. Choć zdaję sobie sprawę, że w przypadku Rosji uniknięcie tych uczuć jest często zadaniem ponad ludzkie siły”.

W jego książce nie brak też wielu historycznych anegdot i informacji, które z pewnością pomogą wielu Czytelnikom zrozumieć Rosję, którą Winston Churchill określił kiedyś jako „zagadkę spowitą w tajemnicę wewnątrz enigmy”.

Goście:
Piotr Skwieciński (publicysta i dziennikarz tygodnika „W Sieci”, autor książki „Kompleks Rosji”, były korespondent „Rzeczpospolitej” w Moskwie)
* prof. Andrzej de Lazari (historyk idei, kulturoznawca i sowietolog, związany z Uniwersytetem Łódzkim, były rektor Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi)

Prowadzenie:
* dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych)

Patronat medialny:
TVP Historia - Oficjalna stronaTVP ŁódźRadio ŁódźDom Literatury w ŁodziLiberté!Dziennik ŁódzkiGazeta TrybunalskaObserwator MiędzynarodowyKoncept - Gazeta AkademickaHistmag.org