Polski English Przedź do profilu MTN

Wystawa Baron i Książę Rewolucji

Wczoraj, w XVIII Liceum Ogólnokształcącym, uroczyście otwarta została wystawa „Baron i Książę Rewolucji. Patroni osiedla im. Montwiłła-Mireckiego”

. Jest to finał całorocznego projektu w który młodzież licealna zdobywała wiedzę na temat walki toczącej się na początku XX w. o poprawę warunków życia robotników i odzyskania niepodległości.  W wyniku tego, przy wsparciu i współpracy Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, powstała wystawa, na której pokazano najważniejsze aspekty Rewolucji 1905-1907 oraz  sylwetki bojowców, będących dziś patronami osiedla i ich ulic: Józefa Montwiłła-Mireckiego (księcia Rewolucji), Henryka Barona, Feliksa Perla, Gustawa Daniłowskiego oraz Ksawerego Praussa.

Wszystkim osobom, które wsparły ten projekt, a zwłaszcza młodzieży biorącej w nim udział: Natalii, Weronice, Justynie, Marcie, Oliwii, Angelice, Martynie, Karolinie, Patrykowi i w końcu Norbertowi, który koordynował nasze działania, serdecznie dziękuję. Anna Kulazińska, kustosz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.