Plus czy minus - Historia Polski według Andrzeja Wajdy

Goście: * dr hab. Piotr Witek (historyk, autor książki „Andrzej Wajda jako historyk”, UMCS) * dr hab. Konrad Klejsa (filmoznawca, Katedra Kultury Współczesnej UŁ) * Jakub Majmurek (krytyk filmowy, publicysta, członek zespołu „Krytyki Politycznej”) Prowadzenie: * dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych)

O Polsce i Polakach, dramacie Holocaustu, narodowych mitach i fantazmatach, tragedii Powstania Warszawskiego, Żołnierzach Wyklętych, stalinizmie a także karnawale Solidarności – kino Andrzeja Wajdy to niekończący się spór i opowieść o najnowszej historii Polski. Jego dzieła, mimo pozornej różnorodności, obracają się wokół tego samego, wielkiego tematu: narodowo-historycznej psychoanalizy.